نفقه

از نگاه قانون و شرع ، بانوان نه تنها مالک تمامی اموال و درآمدهای خودشون هستن ، بلکه حتی وظیفه ای برای تامین هزینه های فرزندان و خانواده هم ندارن .
.
بانوان میتونند با گرفتن نفقه خودشون از شوهر ، تمامی درآمدهاشون رو هرجوری که خود دوست دارن استفاده کنند .
.
حتی اگه خانم شاغل باشه و درآمد بالایی هم داشته باشه شوهر باید بهش نفقه پرداخت کنه .
.
بانوان حتی حق دارن که اطلاعات مربوط به اموال ، حساب بانکی و گردش مالی خود را از دسترس بقیه حتی شوهر ، پدر ، برادر ، فرزند و سایر افراد مخفی کنند .
.
در انتها باید بگیم زن هیچ اجبار قانونی و شرعی برای خرج کردن درآمد خود در منزل نداره و تمامی دستمزد و زحمتش برای خودشه . از زن ها فقط تقاضای محبت داشته باشید روحیه لطیف زن برای مسایل مالی خلق نشده است.
.
برخلاف تصور عموم مردم زن اجباری جهت زندگی با شوهر ندارد

در صورت عدم زندگی زن با مرد رای عدم تمیکن صادر میشود که نفقه (خرجی) زن را قطع میکند
پس هیچ وقت هیچ دادگاه ، مرجع یا ماموری هیچ زنی را مجبور به زندگی با مرد نمیکند
خیلی ها از این موضوع ترس واهمه دارند و با هر شرایطی حتی دست به ضرب و شتم هم با شوهر زندگی میکنند
عنوانی مثل ناشزه فقط به نفقه اثر دارد
اگر خطر جانی شما رو تهدید میکند فارغ از بحث حقوق
به دلیل عقل و منطق خانه را ترک کنید
(در شرایطی مثل نداشتن مسکن یا خطر جانی یا دوشیزه بودن حتی جدا هم زندگی کند نفقه می رسد)

در تعیین میزان نفقه زوجه توسط کارشناس موارد ذیل نیز حائز اهمیت است :
۱- تمکن یا عدم تمکن زوج و زوجه
۲- میزان حقوق و یا درآمد زوج
۳- اشتغال زوجه
۴- میزان در آمد زوجه
۵- میزان تحصیلات زوجه
۶- سطح زندگی و طبقه اجتماعی زوجه
لذا ضرورت دارد قبل از هر اقدام قانونی با وکیل پایه یک دادگستری مشورت نمایید.

❗️تعیین نفقه زن
اگر زن تحصیل کرده یا بیسواد ، از شهر یا روستا و از خانواده فقیر یا ثروتمند باشد ، میزان نفقه متفاوتی خواهد داشت ، چون نیازهای این دو قشر با هم فرق میکند .در قانون همه زنان باید نیازهای اولیه شان تامین شود ، اما این نیازها با شان اجتماعی زنان ارتباط مستقیم دارد.
👈نفقه عبارتست از تامین همه نیازهای “متعارف” و ” متناسب با شرایط زن” . این نیازها باید “متعارف” و معقول باشد، بنابراین به عنوان مثال اگر زن به شوهرش بگوید ” دلم لامبورگینی میخواد” !! شوهر وظیفه ای برای تامین این خواسته یا نیاز او ندارد. لباس ، غذا ، اثاث منزل ، هزینه های درمانی و … از جمله مثالهای در خصوص نفقه می باشند.
👈در بحث نفقه قانون توجهی به توان مالی ندارد ، اما مطابق رویه های موجود ، تمام کارشناسان نفقه در هنگام تعیین مبلغ ، به توان مالی مرد نیز توجه میکنند ، به طوری که اگر مرد توان مالی خوبی داشته باشد، حتما نفقه بالایی برای زن تعیین میکنند.همچنین رویه ای وجود دارد که براساس آن کارشناسان به خاطر مصالح خانواده ، ناتوانی مالی مرد را به صورت پنهان در نظر میگیرند و در تعیین میزان نفقه ، مراعات مرد فقیر را میکنند .
👈اگر زنی پس از ازدواج بیمار شود، زوج موظف به تامین مخارج درمانی او است .

اظهارنامه از طرف زوجه مبنی بر مطالبه نفقه

اظهارنامه حقوقی
خلاصه اظهارات
مخاطب محترم
با سلام و دعای خیر،احتراما به تجویز ماده ۱۵۶قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مطالب ذیل رسما و قانونا به شما ابلاغ می گردد:
نظر به اینکه حضرتعالی همسر شرعی و قانونی شما می باشم و مدت دو ماه است که اینجانب را در منزل رها نموده و هیچگونه نفقه ای به اینجانب نپرداخته اید ، لذا با ارسال این اظهارنامه به شما اعلام می گردد ظرف مدت دو روز نسبت به پرداخت نفقه اینجانب اقدام نمایید و گرنه با استناد به ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی علیه شما مبنی بر ترک نفقه شکایت خواهم نمود.
با تشکر و تجدید احترام
نام و نام خانوادگی
امضاء