تمکین

‍ تمکین دو نوع است

🔻تمکین عام

🔻تمکین خاص

🔸تمکین عام به وظایف عمومی زن در منزل شوهر گفته می شود که با اطاعت از شوهر یا تعامل و تفاهم در اوضاع زندگی مشترک به طور کلی همراه خواهد بود.

🔸تمکین خاص: تمکین خاص صرفا به انجام وظایف خاص زناشویی و جنسی مربوط می شود

اگر زنی وظایف زناشویی خود را انجام ندهد ناشزه محسوب می شود و در نتیجه، نفقه به او تعلق نمی گیرد اما همچنان مهریه اش پا برجاست

الزام به تمکین
.
در صورتی که خانومی بدون دلیل قانونی منزل همسرش را ترک کنه مرد میتونه با رفتن به دادگاه خانواده و تقدیم دادخواست الزام به تمکین خانوم را مجبور به تمکین کنه.(تمکین اعم از عام و خاص هست) .
.
تمکین عام یعنی حضور خانوم در منزل شوهر و حسن معاشرت می باشد. در صورتی که مرد دادخواست تمکین نمیده باید منزل با وسایل در شان خانوم به دادگاه معرفی کنه مددکار دادگاه به منزل میره و از منزل معرفی شده بازدید به عمل میاره در صورتی که این منزل مورد قبول دادگاه قرار بگیره و حضور خانوم در منزل شوهر خوف و ضرری به همراه نداشته باشه دادگاه حکم به تمکین میده.
.
البته ارائه اجاره نامه یا سند مالکیت منزل معرفی شده توسط شوهر به دادگاه الزامی است.

✍️ تمکین زن و مهریه

بعد از شروع رابطه زناشویی بین زن و شوهر، اگه برقراری رابطه یا حضور زن در خانه شوهر، براش ترس آسیب جسمی ، مالی و یا آبرویی به همراه داشته باشه ، دادگاه مرد را محکوم به تهیه منزل مناسب برای زن و پرداخت نفقه میکنه.
برای مثال زن بتونه بیماری پوستی یا جنسی و واگیردار شوهر ،اعتیاد ، کتک زدنش، فساد اخلاقی ،و هر خلاف دیگه را تو دادگاه ثابت کنه .
زن اگه هزاران ماه ، بی دلیل تمکین نکنه در مهریه اش هیچ تاثیری نداره و در هر صورت میتونه مهریه شو بخواد.
اگه عدم تمکین ثابت بشه ، زن حق دریافت نفقه و خرجی از شوهرش رو نداره ولی اگه عدم تمکین زن بازهم ادامه پیدا کنه ، مرد در انتها میتونه اجازه ازدواج دوم رو از دادگاه بگیره.

 

گاها دیده میشه آقایون با سو استفاده از حق‌ طلاقی که دارن
میان مطرح میکنن که

«رای تمکین گرفتم نمیخوام بزارم طلاق بگیره؛ چیکار کنم طلاق نتونه بگیره»

دوستان عزیزی که همچین طرز فکری رو دارند
باید به چند تا چیز دقت کنن
اول اینکه هدف از زندگی آرامش و لذت و پیشرفت فردی و جمعی ای و تربیت نسل بعدی
وقتی فردی به هر دلیلی زندگی‌کردن با شما رو نمیخواد اجبار او یا طلاق ندادن او ماهیت و اصل موضوع رو‌عوض نمیکنه

دوم هیچ دادگاه یا قانونی زنی‌ رو اجبار به زندگی‌با مرد نمیکنه و صرفا اگر زندگی نکرد او را از‌دریافت خرجی و نفقه محروم میکنه
پس‌حتی اگه پروسه دادگاه طول هم بکشه اجباری به زندگی ندارد

سوم حتما شنیدید که دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره
کسی که قطعا تصمیم بر جدایی داشته باشد حتی اگر مرد هیچ ایرادی نداشته باشد
و رای تمیکن هم گرفته باشد پس از مدت چند سال از طریق عسر و حرج میتواند جدا شود

چهارم اذیت کردن زن فقط راه های آشتی کردن و خاطرات خوب و دلخوشی های که با شما داشته را از بین می برد و اگر‌ بچه داشته باشید این کش‌مکش ‌روی او اثر میگذارد

پنجم‌ اگر‌دلیل و دغدغه طلاق ندادن مهریه شهامت مطرح کردن ش را با خودش داشته باشید

ششما‌ دوست‌داشتن یک طرفه‌نمیشود توافق کنید یا برای جدایی یا طلاق در قرن‌۲۱ ام این جمله ک طلاقش‌نمیدم دیگر مفهومی ندارد به شعور و غرور خودتان احترام بزارید و کسی که شما را نمیخواد به هردلیل ،آویزانش نشوید

⁉️ مصادیق تمکین کدامند؟

✅ ۱- یکی از موارد داشتن رابطه جنسی است. زن مکلف است نیازهای جسمی و مشروع شوهر خود را بر آورده کند، مگر در دوران عادت ماهیانه یا بیماری که او را از انجام این وظیفه باز می دارد. زن ملزم به تامین خواست های خلاف شئون اخلاقی یا مغایر با سلامت جسم و روح و یا روش های انحرافی نیست ولی جز در مواردی که گفته شد اگر از شوهر خود تمکین نکند، شوهر می تواند از پرداخت نفقه خودداری ورزد.

۲ – یکی دیگر از موارد تمکین اقامت در اقامتگاه دایمی شوهر است، یعنی زن برای دریافت نفقه باید در خانه شوهر زندگی کند مگر آن که حین وقوع عقد شرطی جز این شده باشد.

۳- مورد سوم، الزام زن به حسن معاشرت با شوهر خویش است.